Vítejte
Vítáme Vás na oficiálních stránkách Základní školy pod Svatou Horou, Příbram.

Více se o nás dozvíte zde.
Archivy

Možná trochu nesrozumitelný nadpis, ale musím říci, že je více než výstižný. Je totiž pravdivý. V Anglii je tradice něco, co střeží jako oko v hlavě. Je to jejich bohatství, které je nutno bránit, dodržovat, vylepšovat a hlavně neustále naplňovat obsahem.

Jsem tomu rád, že jsem jako učitel a trenér účasten vytváření a hlavně naplňování tradice, která je v Česku, které si své minulosti a svých tradic ne vždy váží. Mládežnický volejbal a jmenovitě sportovní třídy na Základní škole pod Svatou Horou se 19.8.2007 v 9.35 hodin vydaly již po dvacáté na své tradiční prázdninové soustředění do Týna n. Vltavou.

Vše už mi na tom soustředění připadá tradiční. Sraz v 9.00 hodin na nádraží, davy rodičů, vybírání peněz, evidence, omluvy některý rodičů, že jeho ratolest onemocněla na poslední chvíli, opoždění některých notorických zapomnětlivců / Filip Havlíček/, radostné i smutnější tváře dětí, hráčů, žáků. Pátravé pohledy trenérů, které hodnotí fyzické pokroky svých svěřenců a samozřejmě i krásu svých svěřenkyň. Všude je cítit očekávání a kupodivu na nikom není vidět, že prázdniny jsou skoro minulostí a že soustředění nebude žádná procházka růžovým sadem. Jdu zaplatit lístky a cítím při oznamování počtu lístků mírné vzrušení a radost – přišli všichni a číslo 127 budí úctu i u jinak dost komisních zaměstnanců naší skvělé železniční dráhy.

Nástup do vlaku je vždy tak trochu chaos a vidím na některých doprovázejících rodičích, že mají trochu obavy. Já nemám – děti ze sportovních tříd jsou velice schopné děti, někdy sice úplně všeho. Nástup do vlaku je nemůže nijak vykolejit, jsou více než samostatné a schopné se rozhodovat sami, to ovšem neznamená, že trenéři a doprovod nejsou třeba. Stojíc na strategickém místě, vidím, jak se jednotliví trenéři rozcházejí na obě strany vlaku, jak každý zaujímá strategické místo ve vagónech, jsem i hrdý, že leccos už klape skoro bez neustálého připomínání a halekání.

soustredeni1 soustredeni2

Cesta proběhla opět tradičně. Naše skvělá železnice sice dává skvělé slevy (díky za ně), ale její rychlost je někdy až nedůstojná 21. století. Více než dvě hodiny čekáme v Číčenicích, kde to vy padá jako kulisy ve známém filmu Kalamita. Není pravda, že je v Česku všude kapitalismus. V Číčenicích není – jejich škoda , 127 koupěchtivých zákazníků ušetřilo více peněz pro městečko Týn n. Vltavou.

Odvoz z nádraží a cesta do hotelu Blanice – opět tradičně bez problému. Zabydlení se a hurá na kurty a do haly. Nezbytné organizační problémy a v 16. 00 hodin 118 hráčů a hráček trénuje svůj první trénink. Oproti loňskému roku se stravujeme přímo na hale a jsem sám zvědavý, jak se to zvládne, zvláště když se nám řekne, že večeře a snídaně budou formou švédských stolů. Nevěřil jsem, že se to dá zvládnout a navíce jsem měl obavy, že někteří vykutálení hochové zneužijí svých fyzických předností a na všechny se nedostane. Opak byl pravdou. Samozřejmě, že excesy byly, zvláště když jako zákusek byl banán v čokoládě – ten jsem bohužel neměl, přišel jsem pozdě, ale jinak jídlo tentokrát netradičně skvělé.

Po tradičním večerní sčítání na schodech, kde si všichni vyslechli program na příští den soustředění skutečně začalo. Tentokrát nás trenérů bylo devět (zatím největší počet) a přesto to nestačilo – oddílů bylo deset. Roman Behun jako nováček měl na starosti fyzickou kondici a tak dostal vždy dvě družstva a mohu říci, že se svého úkolu zhostil více než dobře.

Jeho již pověstný klid působil přímo blahodárně (a také nezvykle) na rozkřičené volejbalisty, ale i trenéry zvyklé pracovat ve své „tradiční hlukové atmosféře“. Ženský element v družstvu trenérů zastávali Alice Škodná a Lucie Valíčková – Chládková. Lucii doprovázela již velice zkušená Pavla, která sice svůj věk zatím počítá spíše na měsíce, ale jinak se po kurtu pohybovala více než rutinovaně. Její nejlepší číslo bylo zchlazování se v louži a zkoumání obsahu té louže (zkusit se to prostě musí).

Další trenéři již byli tradiční – Jiří Zach, noční postrach Roman Ostrýž, Honza Prokop a místní rodák pan Ř – Petr Ročňák.

Co mi z letošního soustředění zůstane v paměti – dobré počasí, pocit dobře vykonané práce, že hormony jsou mocná čarodějka a že mladý muž či mladá žena jsou schopni mnoha věcí , aby byli nablízku toho svého vyvoleného, či vyvolené. Ovšem trenéři nejsou dnešní a triky našich svěřenců nás nevyvedly z míry a protože fyzický fond našich svěřenců a svěřenkyň byl více než slušný, nic nám nebránilo ho ještě zvýšit . Vybíhání schodů je vynikající prostředek na zvýšení skokanských schopností a být soustředění delší, možná by naši skokani do výšky získali slušnou konkurenci.

Nicméně nic nepřekročilo míru a musím opět tradičně konstatovat, že hráčky a hráči trénovali dobře a udělali velký kus práce. Dvacet let je dlouhá doba a udržet tradice tak, aby byly živé a funkční, je velká práce.

Jsem rád, že letošní soustředění bylo tradiční a že se stalo již dvacátým korálkem na niti volejbalového života v Příbrami. V době, kdy píši tento článek, mají již některá družstva za sebou zápasový křest a dalo by se říci, že úspěšný. Letošní rok bude velice těžký – obhajujeme velké úspěchy a to je vždy těžší než je vybojovat, ale kdo pracuje s mládeží ví, že cennější než jedno vítězství je tradice – tradice, že za rok zase pojede více než 120 dětí trápit svoje tělo a snít svůj sen o volejbalových vítězstvích.

Jiří Zach – 9.9.2007 – obývací pokoj – pravý roh dole.

ZÁPIS ONLINE
PŘIJMEME
Základní škola pod Svatou Horou, Příbram
přijme

UČITELE, UČITELKU
- 2. stupeň se zaměřením na ČJ, AJ, Fy, D, Hv

Životopis zašlete v případě zájmu na mail: skola@1zs-pb.cz.

Více informací
na tel.: 318 401 151.
Leták 2. stupeň
Doučování žáků škol

Šablony III

Inkluze 2. etapa

Šablony pro ZŠ

Co nebylo v učebnici – spolupráce knihoven a škol ve vzdělávání žáků 21. století

banner

certifikat

PARTNERSKÁ ŠKOLA ČVS

BRONZOVÝ CERTIFIKÁT

AKTIVNÍ ŠKOLA - certifikát

Základní certifikát společnosti Scio

certifikát - škola vstřícná rodičům

certifikát

PODĚKOVÁNÍ

Inkluzivní vzdělávání na základních školách v Příbrami

Projekt OP VK 1.1

Projekt OP VK 1.3

SIDUS - certifikát