Vítejte
Vítáme Vás na oficiálních stránkách Základní školy pod Svatou Horou, Příbram.

Více se o nás dozvíte zde.
Archivy

Naše školní jídelna využila služeb webového portálu „jidelny.cz“, který nabízí odborné posouzení skladby jídelního lístku školní jídelny. Hodnocení provádí Masarykova univerzita v Brně, Ústav preventivního lékařství.

Zaslali jsme jídelníčky za měsíc březen 2010 a tady vám předkládáme jeho hodnocení.

HODNOCENÍ

Tento jídelní lístek je určen pro žáky základní školy a už po prvním zběžném přečtení mě zaujal svou nápaditostí. Je vidět, že pestrosti se v této školní jídelně věnuje značná pozornost, jsou zde jak klasická česká jídla, tak i pokrmy méně obvyklé.

Polévky jsou nápadité a pestré. Přijde mi jen, že ke spoustě polévek je nabízeno také pečivo, což si myslím, že je zbytečné a omezila bych to, neboť zbytečně zvyšuje energetickou hodnotu celého pokrmu. Také bych snížila nabídku polévek, do kterých jsou přidávány uzeniny (polévka kulaša, oravská, zelná s klobásou) a nahradila bych je například uzeným tofu nebo vynechala úplně. Výhrady mám také k mozečkové polévce, vzhledem k tomu, že v tomto měsíci podáváte i polévku dršťkovou a polévku s játrovými knedlíčky, mi přijde, že vnitřností je až moc. Co se mi však velmi líbí, jsou rybí polévky, které jsou zde zařazeny hned dvě (sicilská rybí polévka a rybí s knedlíčky). Také nabídka luštěninových polévek je pestrá, obzvlášť mě zaujala polévka kari s cizrnou.

Hlavní pokrmy jsou v převážné většině masové, jsou zde zařazeny jak klasické druhy masa, tak i méně obvyklé jelení a jehněčí maso. Opět bych chtěla připomenout, že maso drůbeží by mělo být podáváno častěji než vepřové. Velikým pozitivem tohoto jídelníčku je časté zařazování rybího masa a to i ve velmi neobvyklých úpravách (platýz India s banány, pstruh na šalvěji a slanině, rybí kostky v cuketě), které jsou zajímavé a mohly by vzbuzovat zájem strávníků. Co bych však omezila je zařazování vnitřností, vyskytují se zde 3x do měsíce (vepřová játra po tyrolsku, srdce na smetaně a součástí husitské směsi jsou také játra) a vzhledem k tomu, že jsou často přidávány i do polévek, je jich příliš mnoho. Také bych snížila nabídku uzenin, např. k čočce raději přidávat vejce místo párku, těstoviny zapékat spíše se zeleninou, drůbežím masem, tofu, šmakounem apod.

Sladké pokrmy jsou zde čtyři, což je tak akorát vezmu-li v úvahu, že je zde každý den na výběr ze dvou jídel.

Co se týče příloh, jsou v optimálním poměru, oceňuji že podáváte kuskus a to hned dvakrát v měsíci, za zmínku stojí také bramborové placky s cizrnou, které pokud nejsou smažené, jsou velice zajímavou a nutričně hodnotnou přílohou.

Co si však zaslouží největší pochvalu je nabídka čerstvých zeleninových salátů, jsou velice různorodé a především nápadité. Musím říci, že s takovou nabídkou čerstvé zeleniny jsem se doposud ve školní jídelně nesetkala. Zaujaly mě například zelné saláty, ke kterým přidáváte kiwi, ananas nebo papriku a fazole. Úplně úžasné je, že připravujete různé druhy salátů v jeden den a máte různé velikosti porcí.

Výborné je, že děti mají každý den nabídku mléka nebo mléčného nápoje, neboť vápník v něm obsažený je pro zdravý vývoj dětského organizmu naprosto nezbytný a pomáhá předcházet vzniku osteoporózy v dospělosti. Líbí se mi také, že rozepisujete jaký druh čaje podáváte, nápojový lístek pak nevypadá jednotvárně.
Co se týče dezertů, určitě bych vynechala dezerty typu rakvička se šlehačkou, makovec s citrónovou polevou apod., které obsahují velké množství jednoduchých cukrů a raději je nahradila šlehaným tvarohem, pudinkem a jinými mléčnými výrobky.

Pozitiva tohoto jídelníčku:

  • Zařazování neobvyklých surovin i celých pokrmů
  • Častá nabídka zeleninových salátů a jejich pestrost
  • Neobvyklé úpravy rybího masa
  • Časté zařazování luštěnin
  • Každodenní nabídka mléka a mléčných nápojů
  • Neochucené mléčné výrobky jsou dochucovány čerstvým ovocem

Navrhované úpravy:

  • Omezit používání uzenin
  • Snížit nabídku vnitřností
  • Častěji zařazovat drůbeží maso místo vepřového
  • Nezařazovat příliš často sladké dezerty

Hodnocení provedla:
Mgr. Pavla Vašková
Ústav preventivního lékařství, lékařská fakulta, Masarykova univerzita
V Brně dne 11. 4. 2010

ZÁPIS ONLINE
PŘIJMEME
Základní škola pod Svatou Horou, Příbram
přijme

UČITELE, UČITELKU
- 2. stupeň se zaměřením na ČJ, AJ, Fy, D, Hv

Životopis zašlete v případě zájmu na mail: skola@1zs-pb.cz.

Více informací
na tel.: 318 401 151.
Leták 2. stupeň
Doučování žáků škol

Šablony III

Inkluze 2. etapa

Šablony pro ZŠ

Co nebylo v učebnici – spolupráce knihoven a škol ve vzdělávání žáků 21. století

banner

certifikat

PARTNERSKÁ ŠKOLA ČVS

BRONZOVÝ CERTIFIKÁT

AKTIVNÍ ŠKOLA - certifikát

Základní certifikát společnosti Scio

certifikát - škola vstřícná rodičům

certifikát

PODĚKOVÁNÍ

Inkluzivní vzdělávání na základních školách v Příbrami

Projekt OP VK 1.1

Projekt OP VK 1.3

SIDUS - certifikát