Základní škola pod Svatou Horou, Příbram – do 31.08.2007 známá jako 1. ZŠ, Příbram – se nachází v blízkosti Svaté Hory, na okraji města. Předností této polohy je dobrá dopravní dostupnost pro žáky z Příbrami i z blízkých vesnic. Další výhodou je klidné a hezké prostředí plné zeleně.

Almanach ke 130. výročí

Almanach ke 130. výročí

Základní škola pod Svatou Horou

Základní škola pod Svatou Horou

Pavilony budovy školy jsou prostorné a nabízejí žákům volný pohyb a možnosti k relaxaci. Výuka probíhá ve dvaceti kmenových učebnách a odborných učebnách.

ZÁKLADNÍ ŠKOLA POD SVATOU HOROU, PŘÍBRAM A SPORT

Škola v rámci vzdělávacího programu nabízí mimo jiné i rozšířenou výuku tělesné výchovy se zaměřením na míčové hry a především volejbal.

Sport je prostě v naší základní škole důležitou součástí výuky. Žáci sportovních tříd se zaměřením na volejbal dlouhodobě dosahují vynikajících sportovních výsledků ve svých kategoriích. Někteří absolventi hrají v nejvyšších volejbalových soutěžích v ČR i ve světě a jsou také v reprezentaci. Ovšem volejbalem naše sportovní aktivity zdaleka nekončí. Každý rok totiž naše škola pořádá týdenní lyžařský a cyklistický výcvik. Veškeré naše aktivity pak dokumentují fotogalerie a články na těchto stránkách.

ŠKOLNÍ DRUŽINA, ŠKOLNÍ KLUB a ZÁJMOVÉ KROUŽKY

Po vyučování mohou děti od 1. do 5. třídy navštěvovat školní družinu, která pro ně připravuje odpolední zájmové činnosti, například: Sportovní odpoledne, Kytičkový den, Barevné dny, cvičení s gymbally, balanční cvičení Pilates, výtvarné činnosti, aj.

Pro děti od 6. do 9. tříd je otevřen školní klub, studovna a internetová třída. Ve školním klubu si mohou vybrat činnosti jako kulečník, stolní tenis či stolní fotbal. V rámci školní družiny i klubu pak probíhají ve škole různé zájmové kroužky, kde se děti mohou zdokonalovat v češtine i cizích jazycích, naučit se práci s počítačem, zasportovat si, zarybařit, naučit se výrobě keramiky, atd. Seznam všech kroužků naleznete na těchto webových stránkách.

ZÁKLADNÍ ŠKOLA POD SVATOU HOROU, PŘÍBRAM + VOLEJBAL = ÚSPĚCH

Tak jednoduše jako v nadpisu této kapitoly lze shrnout vztah volejbalu, této nejkolektivnější sportovní hry na světě, a naší školy. Sportovní třídy oslavily dvacet let své existence a je třeba říci, že to je z hlediska sportovních výsledků dvacet let plných úspěchů. Dva tituly mistrů republiky ve starších žácích, tři stříbrné medaile a dvě bronzové v téže soutěži; celkem šest titulů mistra republiky v kadetech (všechno žáci sportovních tříd); mistrovský titul v juniorech, dvě druhá místa a dvě třetí místa v téže kategorii; a třetí místo v extralize mužů, kdy základ družstva tvořili hráči bývalých sportovních tříd.

Samostatnou kapitolou je pak reprezentace ČR, kde žáci této školy (dříve 1. ZŠ) od začátku existence sportovních tříd hráli významnou roli. Několik hráčů zasáhlo i do reprezentace seniorské. Jména jako Rejlek, Boula, Havrlík, Zach, Pekárek, Škodný, V. Rosenbaum, Kozák, Skuhrovec, R. Kott.

Ve stínu chlapců byly tak trochu dívky, přesto i ony zaznamenaly řadu sportovních úspěchů. Páté místo na mistrovství republiky získal tým s hráčkami Zachová a Umlaufová; juniorské reprezentantky. Také v poslední době potvrzují dívky výkonostní vzestup a je velká naděje, že se dočkáme dalších trofejí v podobě medailí v dívčím volejbale.

V matematice jsou vztahy vždy přesné a zákonité. Když se člověk ohlédne za dvaceti roky volejbalu na Základní škole pod Svatou Horou, Příbram (dříve 1. ZŠ), má úplně stejný dojem, že rovnice „Základní škola pod Svatou Horou, Příbram + volejbal = úspěch“ je něco jako zákon.

PROHLÍDKA BUDOVY ŠKOLY

Oddělený pavilon 1. a 2.tříd slouží zároveň školní družině, která má 6 samostatných oddělení. ŠD je v provozu každý den od pondělí do pátku od 6.30 do 16.30 hodin.

prohlidka1 prohlidka2 prohlidka3

V přízemí školy najdete odborné multimediální učebny, ředitelnu školy a kanceláře. Jsou zde rozmístěny výtvarné práce žáků a šatny. V přízemí školy najdete také školní klub pro žáky 6. – 9.ročníku.

prohlidka4 prohlidka5 prohlidka6

V druhém školním pavilonu jsou umístěny učebny 2. – 9.tříd a odborné učebny.

prohlidka7 prohlidka8 prohlidka9 prohlidka10 prohlidka11 prohlidka12

V roce 2009 byly zrekonstruované učebny angličtiny, chemie a fyziky.

anglictina

chemie chemie chemie

fyzika fyzika fyzika

U odborných učeben jsou umístěny kabinety s pomůckami.

prohlidka13 prohlidka14 prohlidka15

V budově školy se postupně renovují umývárny a WC.

prohlidka16 prohlidka17 prohlidka18

Škola má dvě tělocvičny a školní hřiště, kde probíhají hodiny TV.

prohlidka19 prohlidka20 prohlidka21

Jídelna školy je po rekonstrukci.

prohlidka22 prohlidka23 prohlidka24

A rekonstrukce se dočkala také kuchyně.

kuchyne kuchyne